Nawigacja
Aktualności
Diecezja Łomżyńska
Historia
Dla kandydatów
Zarząd i wykładowcy
Alumni
Koła zainteresowań
Biblioteka
Galeria
Kontakt
Dzieło Wspierania Powołań
Zespół Seminaryjny
Ruch Światło - Życie
KSM
Kolędy

Warto przeczytać
Kandydaci do Święceń...
...choćby i umarł, ż...
REJS DOOKOŁA ŚWIAT...
Atmosfera milczenia
Internet...
Wizyta rodziców alumnów roku I
2 grudnia 2012 r. w WSD w Łomży odbyło się długo oczekiwane przez część kleryków wydarzenie, to znaczy spotkanie z rodzicami alumnów roku pierwszego. Był to ich pierwszy oficjalny przyjazd do seminarium od, kiedy we wrześniu zostawili swoich synów pod bramą naszego domu. Mieli teraz okazję zobaczyć jak im się żyje w nowym domu.

Wszystko rozpoczęło się o godzinie 9:30 oficjalnym spotkaniem z ks. rektorem Jarosławem Kotowskim, po wstępnym powitaniu rodziców spotkał się z nimi i poprowadził konferencję Ojciec Duchowy ks. Robert Bączek. Po tych spotkaniach nastąpiła krótka przerwa na kawę, podczas której rodzice mogli poznać siebie nawzajem i porozmawiać ze swoimi synami. Około godziny 11 bracia z roku pierwszego przedstawili krótką dramę - sztukę własnego autorstwa. Pokazywała ona ich zamiary sprzed przybycia do seminarium, byli tam m.in. rzemieślnicy, lekarze, sportowcy i biznesmeni. Każdy z nich wykonywał swój zawód do momentu spotkania w swoim życiu Chrystusa, który w wyjątkowy sposób powiedział: ”Pójdź za Mną”. Na zakończenie przedstawienia rodzice zostali obdarowani kwiatami i książkami na temat naszego domu formacyjnego oraz został zaprezentowany krótki pokaz slajdów z 3-mięsięcznego pobytu najmłodszych seminarzystów w Łomży.

Łez naszych mam oraz poklepywań ojców nie było końca, wszyscy w uroczysty i wyjątkowy sposób uczestniczyli we Mszy świętej w naszej kaplicy seminaryjnej. Przewodniczył jej Pasterz Diecezji ks. biskup Janusz Stepnowski. Przy Mszy posługiwał niemal cały rok I, więc rodzice mogli napawać się dumą, patrząc na swoich synów podczas Eucharystii. Podczas kazania padły zapadające w serce słowa na temat potrzeby pomocy i wsparcia ze strony domu młodego powołania, bez którego było by mu ciężko wzrastać.

Po Mszy świętej odbył się uroczysty obiad z udziałem ks. biskupa, który po nim podczas bardzo mało formalnego spotkania, rozmawiał z rodzicami i ich synami, chcąc ich poznać. Również wtedy powiedział głębokie słowa, że powołanie nie pochodzi od rodziców, proboszczów czy biskupa, nie pochodzi nawet od samych alumnów, ale pochodzi bezpośrednio od Boga.

Po tym bardzo wesołym i odbytym w niezwykle miłej atmosferze spotkaniu, alumni spędzili swoje wyjście z rodzicami, ciesząc się ich obecnością. Rodzice byli bardzo zdziwieni niezwykłą radością i głęboką życzliwością panującą w seminarium, ponadto spotkanie spełniło swoją funkcję, to jest pozbyło części rodzicieli niepokoju o synów i ich wybór, a część upewniło się w słuszności ich decyzji.


al. Patryk Pikuliński