ŚLADAMI PIELGRZYMEK PAPIEŻA JANA PAWŁA II KU CYWILIZACJI MIŁOŚCI
Żeglarstwo to wspaniała przygoda, która trwa kiedy trzymasz w ręku rumpel i czujesz łagodny powiew wiatru na twarzy, kiedy żagle napinają się pod wpływem wiatru i gnają jacht w zawrotnym pędzie, kiedy kadłub wspina się mozolnie na wierzchołek fali, a topy masztów wykonują majestatyczny znak krzyża na niebie. Żeglarzami w pewnym sensie byli św. Piotr oraz św. Jan, ponieważ do napędu swoich rybackich łodzi wykorzystywali wiatr i żagle. Wspaniałą żeglarską przygodę przeżył również św. Paweł z Tarsu, została ona szczegółowo opisana przez św. Łukasza Ewangelistę w Dziejach Apostolskich (roz. 27). Do zasłużonych żeglarzy należy też niewątpliwie Krzysztof Kolumb, który w 1492 roku odkrył Amerykę w czasie żeglowania po oceanie. Bo do istoty żeglarstwa należy odwiedzanie nowych lądów, poznawanie ludzi i nieznanych kultur, rozkoszowanie się pięknem dziewiczej niczym nie skażonej przyrody, ale przede wszystkim żeglarstwo jest realizacją naszych najskrytszych marzeń o wspaniałych podróżach do ciepłych krajów.
Stowarzyszenie Chrześcijańska Szkoła pod Żaglami pozwoli realizować Ci drogi młody czytelniku Twoje najskrytsze marzenia. Powstało ono z inicjatywy ks. Andrzeja Jaskuły. Pewnego kwietniowego dnia paru zapaleńców, głównie przedstawicieli szkół katolickich, spotkało się na probostwie parafii w Sośnie i uradzili, że powstanie szkoła, która będzie wychowywać zgodnie z ideami chrześcijańskimi i poprzez żeglarstwo. Nie będzie to oczywiście tradycyjna szkoła, ale pływająca. Pierwsze zadania, które postawiliśmy przed sobą, to zarejestrować nasze stowarzyszenie (by szkoła była w pełni legalna) oraz zorganizować wyprawę żeglarską dookoła Ameryki Północnej. Pokonując wiele sztormów, płynąc czasami pod wiatr i w czasie burz, te dwa pierwsze zadania udało się zrealizować. Stowarzyszenie nabrało mocy urzędowej ( rejestracja w Sądzie Rejonowym w Gdańsku), a pierwsza wyprawa ruszyła 26 września 1998r ze Szczecina na żaglowcu Fryderyk Chopin.
Zadaniem naszego stowarzyszenia jest kształtowanie młodych ludzi. Chcemy wzbogacić ich charaktery o wartości chrześcijańskie. Chcemy kształtować ich osobowości poprzez przygodę żeglarską. Woda uczy pokory, wielkie przestrzenie pokazują małość człowieka i to, że jest ciągle w drodze, bo przecież sercem tęskni za kolejnym lądem, za kolejnym odkryciem tajemnicy, za jeszcze jedną gwiazdą. W końcu dochodzi do wniosku, że najważniejszą gwiazdą dla chrześcijanina jest Stella Maris, Jutrzenka zapowiadająca Zbawiciela. Nie trzeba więcej tłumaczyć, że najważniejszy rejs odbywa się we wnętrzu człowieka. W “Chrześcijańskiej Szkole pod Żaglami” chcemy tak sterować, by to odwieczne żeglowanie wiodło młodych na powrót do Stwórcy – przez dobrą praktykę żeglarską. Ks. Andrzej jest niezmordowany, pełen pomysłów. A że nad nami czuwa Ktoś potężny, znowu się udaje. Otrzymujemy jacht od płk. Kuklińskiego ( do remontu) oraz w dzierżawę bazę, czyli dawne probostwo na wyspie Iż w Chorwacji.
Port na chorwackiej wyspie Iż
Maleńka wyspa Iż. Parę typowo południowych, raczej biednych domów. Za to ludzie życzliwi. Na wzgórzu kościół. Nieco niżej stara, zdewastowana plebania, teraz już po remoncie. Godzina 6.00(rano)- słychać pierwsze głosy, to młodzież udaje się na codzienną eucharystię. Mieszkańcy jeszcze śpią. Za chwilę śpiew w kościele zmiesza się z chórem cykad… Tak wygląda poranek w czasie trwania szkoleń żeglarskich. Potem wspólne śniadanie i na zajęcia: manewrowanie jachtem, teoria, manewrowanie jachtem itd. Dla odmiany przygotowywanie posiłków, klar, zakupy, nurkowanie, pływanie w morzu… A wieczorem: gitara, śpiewy, spacery, rozmowy. Codzienność. Aż do dnia egzaminu, kiedy wszyscy są poddenerwowani. Ten, kto solidnie pracował cały turnus powinien być spokojny- zda i zostanie żeglarzem jachtowym.
Szkolenie praktyczne na stopień żeglarza jachtowego
Po wielkich rejsach nasze stowarzyszenie zajęło się pracą u podstaw. Postanowiliśmy rozpocząć szkolenia żeglarskie. Żeglarskie, ale w duchu niezmiennych wartości chrześcijańskich. Otrzymaliśmy bazę- byłą plebanię na jednej z chorwackich wysepek. Zdewastowany budynek został pięknie wyremontowany ( dla obozowiczów przygotowano 4 duże sypialnie, 2 ładne łazienki, dobrze wyposażoną kuchnię i jadalnię, jednostki pływające przetransportowane i zaczęły się szkolenia żeglarskie.
Aktualnie trwają przygotowania do kolejnego, wielkiego przedsięwzięcia Chrześcijańskiej Szkoły pod Żaglami. Była już wyprawa wokół Ameryki Południowej,
były rejsy po Morzu Śródziemnym, a tym razem wyruszamy z załogą młodzieżową w dwuletni rejs dookoła świata śladami pielgrzymek Jana Pawła II. Zasadniczym celem wyprawy jest spotkanie “Pokolenia JP2” z ojczyzny Jana Pawła II z rówieśnikami z krajów, które odwiedził Wielki Pielgrzym. Trasa rejsu została podzielona na 20 etapów. Każdy z nich będzie trwał średnio 35 dni. Załogę młodzieżową żaglowca będzie stanowiła grupa ok. 30 osób w wieku od 16 do 25 lat, stąd prosty rachunek, że w całym przedsięwzięciu weźmie udział ok. 600 młodych ludzi z Pokolenia JP2 (20 etapów x 30 załogantów = 600 uczestników). Koszt udziału w wyprawie został skalkulowany na 100 zł za dzień rejsu.
Jeśli chciałbyś przeżyć przygodę pod żaglami i jednocześnie odwiedzić miejsca, do których pielgrzymował podczas swojego pontyfikatu Jan Paweł II oraz być żywym świadectwem historii i dnia dzisiejszego ojczyzny Papieża Polaka, przyłącz się do żywego, pływającego pomnika Pokolenia JP2 w hołdzie Janowi Pawłowi II.
W rejsie może wziąć udział każdy, kto:
– w latach 2007-2009 będzie miał od 16 do 25 lat,
– uzyska od rodziców i swej macierzystej szkoły pozwolenie na miesięczny wyjazd,
– weźmie udział w wakacyjnym obozie kwalifikacyjnym organizowanym przez nasze stowarzyszenie i pozytywnie go ukończy.
Generalne sprzątanie jachtu “Stella Maris”
Wspomniane obozy będziemy organizowali podczas tegorocznych wakacji. Będą to dwutygodniowe zgrupowania w Chorwacji.
Cele zgrupowania w Chorwacji:
1. Zapoznanie z nauczaniem Jana Pawła II kierowanym do młodych.
2. Ćwiczenia z Pismem Św.
3. Kurs teoretyczny na stopień żeglarza.
4. Nauka pieśni patriotycznych i piosenek religijnych.
5. Doskonalenie zdolności pływackich w ciepłym Adriatyku.
6. Szkolenie żeglarskie na morzu.
7. Przygotowywanie liturgii i śpiewów.
Dzięki takiemu zgrupowaniu przekonasz się, czy jesteś w stanie podołać zadaniom, jakie czekają młodzieżową załogę żaglowca, który popłynie przez morza i oceany. A wyprawa to nie tylko zmagania z morzem, ale również dawanie świadectwa na lądzie. Będziecie bowiem ambasadorami polskiej kultury i jej chrześcijańskiego dziedzictwa wśród narodów całego świata.
Bliższe informacje na temat rejsu można uzyskać: CSpŻ z siedzibą w Kurii Pelplińskiej. Adres do korespondencji:
Sekretariat, 89-412 Sośno, ul. Bydgoska 11, tel. 0-52 389 12 18 , fax. 0-52 389 12 18, e-mail: psosno@pelplin.diecezja.org
Do zobaczenia na jednym z etapów rejsu dookoła świata.