Chorał Gregoriański

Picture1

Dzisiaj nasi bracia – Diakon Mateusz Rakusiewicz i Kamil Zaremba- w ramach zajęć muzycznych przedstawili nam podstawy Chorału Gregoriańskiego, które zaczerpnęli z warsztatów w Niepokalanowie w których uczestniczyli w ubiegłym tygodniu.

Kleryk Kamil w dosyć syntetyczny sposób przedstawił nam historię chorału, od pierwszych zapisów neumatycznych

do współczesnej notacji watykańskiej. Streszczając wykłady ze studium śpiewu chorałowego starał się przedstawić wartość śpiewu własnego Kościoła – jakim jest chorał.

Diakon Mateusz skupił się na naszym zaangażowaniu w śpiew. Podkreślił jak ważna jest nasza obecność – także duchowa – podczas śpiewu, który jest również naszą modlitwą. Przytoczył również słowa jednego z wykładowców o ponadczasowej wartości języka łacińskiego, którego boją się nawet demony podczas egzorcyzmu.

Nasz spotkanie podsumował prof. Sebastian Adamczyk – wykładowca Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej. W swoim wystąpieniu przedstawił nam jak ważna w naszej formacji jest muzyka liturgiczna. Zachęcał nas również do wszelakiej aktywności – aby wymagać od siebie nawet gdy inni od nas nie wymagają.

A oto prezentacja do pobrania. Nowy Prezentacja programu Microsoft PowerPoint