Obłóczyny A.D. 2015

11 listopada w naszym seminarium był wyjątkowym dniem dla rocznika III, który przyjął szatę kapłańską. Od tego momentu swoim ubiorem coraz bardziej utożsamiają się z Kościołem.

O godz. 14:00 do naszych braci przyjechali rodzice, którzy wraz ze swoimi synami uczestniczyli w konferencji z ks. Rektorem. Kolejnym punktem obłóczyn była ceremonia obcięcia krawatów, która odbyła się na auli papieża Jana Pawła II. Przygotowaniem tej części uroczystości zajął się rok IV. Na ten moment aula zamieniła się na salę sądową, a wszyscy zebrani mogli poczuć się jak na prawdziwej rozprawie, gdzie głównymi oskarżonymi byli oczywiście nasi bracia z III roku. Obcinka krawatów jest swoistym symbolem pożegnania się kleryka ze świeckim strojem oraz ma uświadomić mu, iż do kapłaństwa pozostało już niewiele czasu, który należy jak najlepiej wykorzystać. DSC_6147

Po tej części licznie przybyli goście, w tym rodzice, bliscy i księża proboszczowie z rodzinnych parafii udała się do kaplicy na Eucharystię, której przewodniczył pasterz naszej diecezji J. E. ks. bp JanuDSC_6282sz Stepnowski. Na początku Mszy Świętej ks. biskup pobłogosławił i poświęcił szaty, które za chwilę nasi bracia przyoblekli na siebie. Wzruszeni rodzice oraz cała wspólnota seminaryjna po raz pierwszy zobaczyła 18 alumnów roku III w nowym stroju duchownym.

Ten moment na pewno na długo zapisze się naszym braciom w pamięci, ponieważ od tego czasu sutanna będzie towarzyszyła im w codziennym posługiwaniu. Po Mszy Św. nastąpiła kolacja, która zakończyła te podniosłe i uroczyste wydarzenie.

DSC_6350