Okres propedeutyczny roku I 2022

Po zdanym egzaminie wstępnym do seminarium 31 sierpnia udaliśmy się na Mszę Świętą wraz z moderatorami seminarium celebrowaną przez ks. Rektora Roberta Bączka. Okres propedeutyczny rozpoczęliśmy 2 września. W seminarium przywitał nas Ojciec Duchowny, ks. Wojciech Chudzik wraz z ks. Prefektem Michałem Cherubinem oraz formariuszem – klerykiem Rafałem Orzechowskim z roku V. Pierwszy weekend spędziliśmy na zapoznaniu się z naszym nowym domem oraz miastem. Pierwszym wyzwaniem, któremu stawiliśmy czoła – już jako klerycy – była asysta liturgiczna podczas Mszy Świętej celebrowanej przez Ks. Bp. Tadeusza Bronakowskiego z okazji Dożynek Województwa Mazowieckiego „LELIS 2022”.

Pierwszy tydzień rozpoczęliśmy rekolekcjami, które prowadziły siostra Klara i siostra Adrianna ze zgromadzenia Uczennic Krzyża CSDC. Nasze duchowe przewodniczki wprowadziły nas w zasady życia we wspólnocie. Ten czas spędziliśmy na wspólnych modlitwach, konferencjach oraz dyskusjach na temat naszej formacji duchowej. Ostatnim etapem rekolekcji była wizyta w Jedwabnem, Tykocinie oraz Białymstoku. Po zakończonych rekolekcjach ksiądz Prefekt oprowadził nas po stolicy diecezji. Zwiedziliśmy Katedrę św. Michała Archanioła, po której oprowadził nas ks. Tomasz Grala, a następnie udaliśmy się do Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów, gdzie o. Jan Bońkowski przedstawił historię zakonu i Łomży. Nie mogliśmy zapomnieć o naszych księżach emerytach, których odwiedziliśmy w Domu Wspólnoty Kapłańskiej. W niedzielę uczestniczyliśmy w Diecezjalnych Dożynkach w Zuzeli, ponownie jako asysta liturgiczna na Mszy Świętej, którą sprawował pasterz naszej diecezji, Ks. Bp. Janusz Stepnowski.

Kolejny tydzień spędziliśmy razem z naszymi moderatorami w domu rekolekcyjnym, w Drozdowie, gdzie odbyliśmy pierwsze wykłady dotyczące Pisma Świętego, liturgiki oraz śpiewu kościelnego. Mieliśmy również okazję uczestniczyć w odpuście w parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży podczas, którego zostały wprowadzone relikwie Świętych Apostołów. Kończąc przygodę z Drozdowem udaliśmy się naszym diecezjalnym Szlakiem Jakuba na pieszą pielgrzymkę do parafii św. Jakuba Apostoła w Jedwabnem. W niedzielę ksiądz Prefekt zabrał nas do sanktuarium maryjnego w Nowej Osuchowej. Tam po raz pierwszy mogliśmy wygłosić świadectwa oraz prosić parafian o modlitwę za nowe powołania.

Ostatni nasz tydzień spędziliśmy w Ośrodku „Caritas Bliźnim” w Ptakach. Wykonaliśmy tam kilka prac porządkowych oraz pomogliśmy w zakwaterowaniu przyszłych gości. W środę udaliśmy się na wycieczkę do Warszawy, gdzie odwiedziliśmy „Niewidzialną wystawę”, podczas której mogliśmy doświadczyć jak czują się osoby niewidome. Następnie udaliśmy się do Ośrodka dla Niewidomych w Laskach k. Warszawy. Tam poznaliśmy historię ośrodka oraz bł. s. Marii Róży Czackiej. Było to dla nas nie zapomniane przeżycie.
Ostatni weekend spędziliśmy w naszym nowym domu, czyli seminarium aby jeszcze raz wszystko przypomnieć.

Miesiąc ten dużo nam pokazał, uświadomił oraz jeszcze bardziej przekonał do drogi, którą sobie wybraliśmy. Ten okres był błogosławionym czasem, który będziemy wspominać do końca życia. Prosimy wszystkich o wsparcie modlitewne dla nas, jak również dla wszystkich powołanych do służby Bogu.

 

Alumni roku I