Okres propedeutyczny roku I 2023

Furtę seminarium przekroczyliśmy po raz pierwszy 31 sierpnia. Po zakończonym egzaminie wstępnym, udaliśmy się na pierwszą w naszym gronie rocznikowym Mszę świętą, której przewodniczył rektor seminarium. Już na wstępie celebrans zaznaczył, że jest to nasz dom i jesteśmy tu mile widziani.10

Wróciliśmy na chwilę do domu, aby już 2 września zjawić się ponownie w seminarium, już nieco obładowani bagażami i mnóstwem rzeczy, który wydawały się nam niezbędne do naszego codziennego życia w nowej rzeczywistości. Nasza pierwsza styczność z seminaryjnym życiem zaraz po przyjeździe to… obiad. Biorąc pod uwagę fakt, że w naszym gronie mamy dwie osoby z wykształceniem gastronomicznym, była to szansa na sprawdzenie naszych umiejętności gastronomicznych i umiejętności pomocy. Po zakwaterowaniu się w naszych pokojach, udaliśmy się na wspólną modlitwę, po której odbyliśmy spacer po Łomży. Była to okazja do lepszego poznanie miasta i siebie nawzajem.

               Przez prawie miesiąc naszego okresu propedeutycznego mieliśmy okazję poznać wielu ciekawych ludzi i wiele pięknych miejsc na mapie naszej diecezji, a także poza nią. Odwiedziliśmy m.in Ośrodek Caritas w Ptakach. Pomagaliśmy tam w pracach porządkowych i przygotowaniu obiektu na kolejny sezon wypoczynkowy. W ramach rekreacji wybraliśmy się na spływ kajakowy rzeką Pisą.

Miejscem kolejnego naszego wypadu okazało się Rybno, gdzie odwiedziliśmy siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służek Miłosierdzia Bożego.  Na miejscu pomogliśmy w corocznej wycince drzewa na opał oraz poznaliśmy od kuchni jak wygląda życie w klauzurze. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Ośrodek dla Niewidomych w Laskach k. Warszawy. Tam poznaliśmy historię tego miejsca związaną z osobą bł. s. Marii Róży Czackiej. Było to dla nas niezapomniane przeżycie. To nie był koniec atrakcji. Po powrocie do Łomży udaliśmy się do parafii pw. Krzyża Świętego na uroczystości odpustowe, którym przewodniczył bp Janusz Stepnowski.

Po zregenerowaniu sił po podróży rozpoczęliśmy rekolekcje, które prowadziły s. Anna Maria i s. Magdalena ze Zgromadzenia Uczennic Krzyża. Nasze duchowe przewodniczki pomogły nam wzmocnić relacje z Panem Jezusem i pokazały jak ważne w życiu osób duchownych jest jej pielęgnowanie. Rekolekcje pozwoliły nam również lepiej poznać samych siebie oraz pozwoliły zastanowić się nad naszą relacją z Panem Bogiem.

Ostatnim wyjazdem jaki odbyliśmy w czasie naszego propedeutyka był trzydniowy wyjazd z księdzem rektorem do Sanktuarium w Studzienicznej. Był to wyjazd, w czasie którego mogliśmy naładować nasze duchowe baterie i przygotować się na rozpoczęcie roku formacyjnego. W czasie wyjazdu korzystaliśmy z urokliwych zakątków mazurskich jezior oraz atrakcji wodnych, jakie zaproponowały nam siostry franciszkanki, u których się zatrzymaliśmy.

Miesiąc wrzesień był dla nas czasem bardzo intensywnym W jego trakcie odwiedziliśmy także kościoły parafialne, w których narodziło się nasze powołanie oraz masę innych miejsc, o których nie sposób tu wspomnieć. W czasie tego miesiąca doświadczyliśmy wiele życzliwości, spotkaliśmy wielu świadków wiary, którzy pokazali nam, że naprawdę da się żyć Ewangelią na co dzień.

Prosimy wszystkich o wsparcie modlitewne dla nas, jak również dla wszystkich powołanych do służby Bogu. My także pamiętamy o Was w modlitwie.

  Alumni I roku:

1.     KIERKLO Kacper Łomża/św. Brunona

2.     LAĆKOWSKI Daniel  Ostrołęka/Zbawiciela Świata

3.     ROICKI Piotr Łęg Starościński

4.     ZIĘBA Sławomir Długosiodło