Okres propedeutyczny roku I

Okresem propedeutycznym nazywa się czas przygotowania do rozpoczęcia formacji seminaryjnej. Zgromadziliśmy się na owym okresie 4 września i pod nieobecność pozostałych, starszych alumnów mieliśmy sposobność, aby się wzajemnie lepiej poznać i nawiązać więzi, które umocniłyby nasz rocznik. Dlatego ten czas obfitował w spotkania integracyjne, rekreacje, ale przede wszystkim we wspólną modlitwę, która była dla nas czasem najważniejszym z Mszą Świętą na czele. Ale do rzeczy!

Na okresie propedeutycznym swoją obecnością wspierali nas Ojciec Duchowny – ks. Robert Bączek, ks. prefekt Michał Cherubin oraz Mariusz Milewski, który został wybrany naszym formariuszem. Po rozpakowaniu się i zapoznaniu z seminaryjnymi korytarzami przyszedł czas na wyjazd do Ostrożnego. W tym przepięknym ośrodku cieszyliśmy się niezwykłymi widokami i sprzyjającą nam pogodą, w związku z czym staraliśmy się jak najczęściej w czasie wolnym przebywać na świeżym powietrzu. Różaniec na spacerze w lesie to niebywały pomysł. W międzyczasie odwiedziliśmy też pobliskie parafie takie jak: Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie oraz Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowi Mazowieckiej. Po powrocie wyjechaliśmy do Studzienicznej, gdzie ciepło przyjęły nas siostry Franciszkanki Rodziny Maryi, które zajmują się Domem Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży. Prognoza pogody była w tym przypadku bezbłędna – cieszyliśmy się dobrą pogodą i wykorzystaliśmy ją, pływając na jeziorze kajakami, rowerkami wodnymi itp. Ciężko było nam się rozstać z tak wspaniałym miejscem i z tak wspaniałymi siostrami, ale przyszedł czas na powrót i wyjazd do Dobrego Lasu. W Dobrym Lesie odwiedziliśmy miejscowego proboszcza i razem z wiernymi uczestniczyliśmy we Mszy Św. Odwiedziliśmy również parafie w Szumowie a na zwieńczenie okresu propedeutycznego gościliśmy w Zuzeli, gdzie tamtejszy proboszcz przybliżył nam wybitną postać jaką jest Prymas Tysiąclecia – kardynał Stefan Wyszyński. Chwilę wcześniej mieliśmy też okazje przyjrzeć się jak wygląda pracownia witraży w Ciechanowcu. Dla wielu z nas (a może nawet dla wszystkich) był to pierwszy raz, kiedy widzieliśmy jak w poszczególnych etapach tworzony jest witraż, których pięknem zachwycamy się tak często w kościołach na całym świecie.

Jednak nie był to czas przeznaczony wyłącznie na wyjazdy: uczestniczyliśmy już w pierwszych wykładach w seminarium, przeżyliśmy Kurs Nowe Życie poprowadzony przez wspólnotę Theoforos pod kierownictwem ks. Jacka Dąbrowskiego, zwiedziliśmy takie miejsca jak: kuria, studio Radia Nadziei, Muzeum Diecezjalne itp, spotkała się z nami siostra Anna Maria Pudełko AP poświęcając nam swój czas, abyśmy głębiej wniknęli wgłąb samych siebie i lepiej poznali kim naprawdę jesteśmy. Okres propedeutyczny był bardzo owocnym czasem zarówno duchowo, jak i intelektualnie. Mimo, że część z nas nie wiedziała wcześniej, czym ten czas się cechuje i jak wygląda byliśmy mile zaskoczeni! Teraz jednak czas zacząć formację w seminarium wraz z braćmi ze starszych roczników. Pragniemy prosić wszystkich, którzy to czytają o modlitwę w intencji naszej wspólnoty seminaryjnej.

Rok I

Lista alumnów roku pierwszego znajduje się na naszej stronie internetowej.

( O Seminarium-> Alumni)