Propedeutyk, rekolekcje i kandydatura A.D. 2018

Okres propedeutyczny, czyli okres przygotowania do rozpoczęcia formacji seminaryjnej rozpoczęliśmy 3 września br. Naszym pierwszym celem był wyjazd do Ośrodka Rekolekcyjnego w Ostróżnym. Korzystając ze wspaniałych warunków pogodowych wspólnie pracowaliśmy, odbywaliśmy spacery po pobliskich łąkach i lasach, w czasie których odmawialiśmy różaniec. Mieliśmy również okazję wysłuchać warsztatów ks. prefekta Michała Cherubina dotyczących wartości człowieka. Nasz formariusz alumn Mateusz Dembiński wyjaśnił nam wartość, sens i znaczenie Eucharystii w życiu człowieka. W czasie porannych modlitw Ojciec Duchowny ks. Robert Bączek pomagał nam przyjąć i umiłować Słowo Boże całym sercem, ponieważ każdy człowiek nosi w sobie głębokie pragnienie zażyłej bliskości z Bogiem. W czasie tych dni odwiedziliśmy również parafię pw. Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie Ksiądz Proboszcz w bardzo ciekawy sposób opowiedział nam o dziejach kościoła i oprowadził nas po nim. Naszym kolejnym celem była Studzieniczna. W klasztorze bardzo serdecznie przyjęły nas Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi. Byliśmy przy okazji w Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej na wyspie, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy świętej. W czasie pobytu u Sióstr skorzystaliśmy z okazji i pływaliśmy po jeziorze łódką, kajakiem oraz rowerkiem wodnym. Po powrocie do Seminarium uczestniczyliśmy w wykładzie wprowadzenia do Pisma Świętego, który wygłosił ks. wicerektor Zbigniew Skuza. Braliśmy również udział w trzydniowych rekolekcjach ewangelizacyjnych „Nowe Życie”.

22 września wczesnym rankiem wyjechaliśmy na Litwę, aby uczestniczyć w Pielgrzymce Papieskiej. Wieczorem odbyło się spotkanie Papieża Franciszka z młodzieżą na Placu Katedralnym w Wilnie. „Dążcie do świętości, wychodząc od spotkania i komunii z innymi, zwracając uwagę na ich potrzeby” – zachęcał nas Ojciec Święty. W niedzielę udaliśmy się z Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Wilińskiej do Parku Sanatakos w Kownie, aby uczestniczyć w Mszy świętej i modlitwie Anioł Pański z Ojcem Świętym. Ubogaceni spotkaniem z Piotrem naszych czasów powróciliśmy do Łomży.

Po przyjeździe naszych starszych braci wieczorem 26 września hymnem „O Stworzycielu Duchu przyjdź” i pasterskim błogosławieństwem bp Janusza Stepnowskiego rozpoczęliśmy rekolekcje, które w tym roku wygłosił ks. prof. Waldemar Chrostowski. Na zakończenie rekolekcji w niedzielę 30 września o godz. 7:00 w kaplicy seminaryjnej Biskup Łomżyński przyjął alumnów roku V do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteriatu. Zaś w południe uczestniczyliśmy w uroczystościach odpustowych ku czci św. Michała Archanioła w Katedrze Łomżyńskiej.

Wszystkich czytających powyższy artykuł w imieniu swojego rocznika oraz całej wspólnoty seminaryjnej bardzo proszę o pamięć w modlitwie. Szczególnie zaś o modlitwę za kandydatów do święceń.

Damian Kurowski – rok I