Spektakl o Świętym Stanisławie Kostce

DSC_6419

Dnia 13 listopada 2015 roku, alumni drugiego roku przygotowali spektakl o świętym Stanisławie Kostce w auli widowiskowej im. bł. ks. Michała Piaszczyńskiego.

Spektakl ten stał się tradycją naszego seminarium z dwóch powodów. Po pierwsze Św. Stanisław Kostka patronuje naszej kaplicy, a po drugie heroiczność jego czynów i walka o powołanie zawsze dosyć mocno dawała do myślenia.

 

W przedstawieniu bardzo mocno był położony nacisk na kwestie powołaniowe. Autorzy chcieli pokazać, że główny bohater zostaje sam w swoim wyborze wstąpienia do zakonu jezuitów. Nigdzie on nie może znaleźć pomocy i odrobiny zrozumienia- nawet od najbliższej rodziny. Męska decyzja podjęta w dość młodym wieku (17 lat) niesie za sobą szereg konsekwencji. Długa podróż z Wiednia do Rzymu jest bardzo trudna i wyczerpująca, ale Pan Bóg Stanisława nie opuszcza i pozwala mu dotrzeć do celu. Główny bohater niestety, po roku nauki w seminarium, umiera.

 

Każdy z nas jest powołany na służbę Bogu, ale nie wszyscy będą kroczyć taką samą drogą powołania. Życiem Stanisława była modlitwa i to ona pozwalała mu na usłyszenie głosu Pana. Jezus w Ewangelii często szedł na pustynię aby się modlić. Pustynią dla Stanisława była wyczerpująca podróż, która umacniała go ku Chrystusowemu Kapłaństwu!

DSC_6444