Święcenia Diakonatu A.D. 2016

W dniu poprzedzającym święcenia kandydaci do święceń w seminaryjnej kaplicy uczestniczyli w obrzędzie Iuramentum. Na ręce Rektora ks. prał. dr Jarosława Kotowskiego kandydaci złożyli uroczyste wyznanie wiary, zobowiązali się do codziennej modlitwy brewiarzowej i zachowania celibatu. Następnego dnia miała miejsce uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem Pasterza naszej diecezji ks. bp Janusza Stepnowskiego, który sprawował ją z biskupem seniorem i biskupem pomocniczym. Wśród licznie zgromadzonych wiernych do katedry przybyły najbliższe rodziny kandydatów do diakonatu, proboszczowie rodzinnych parafii i wielu innych gości i przyjaciół. W homilii bp Janusz nawiązał do słów Jezusa ,,Nie przyszedłem po to, aby mi służono, lecz aby służyć”. Diakon musi wykazywać się postawą służby wobec drugiego człowieka.

Po homilii akolici złożyli przed ordynariuszem diecezji przyrzeczenia. Następnie każdy z wybranych klęcząc przed swoim pasterzem włożył swoje złożone dłonie w dłonie biskupa, przyrzekając mu przy tym cześć i posłuszeństwo. Po nałożeniu rąk i modlitwie konsekracji księdza biskupa nad kandydatami, który prosił o dary Ducha Św. potrzebnych do pełnienia tej świętej służby, nastąpiła Litania do Wszystkich Świętych w czasie której diakoni padli na twarz. Jest to wyraz głębokiego uniżenia się przed Bogiem i znakiem głębokiej modlitwy. Później nastąpiło nałożenie rąk w milczeniu przez księdza biskupa oraz znak pokoju. Pasterz podawał każdemu z wyświęconych księgę Ewangelii mówiąc: „Przyjmij Chrystusową Ewangelię, której głosicielem się stałeś; wierz w to, co będziesz czytać, nauczaj tego, w co uwierzysz, i wypełniaj to, czego będziesz nauczać.”

Na koniec obrzędu święceń nowo wyświęceni diakoni założyli na siebie stuły na sposób diakoński i dalmatykę. Na koniec Mszy nowi diakoni wyrazili swoją wdzięczność zebranym za wkład, który został wniesiony w dotychczasową formację. Po skończonej Mszy Św. ks. biskup wręczył diakonom dokumenty święceń.

Diakonat to pierwszy stopień święceń kapłańskich. Diakon w czasie Mszy św. asystuje biskupowi lub kapłanowi, czyta Ewangelię, głosi homilię, może prowadzić pogrzeb, udzielać sakramentu chrztu św. Strój litur­giczny diakona to stuła zało­żona na skos przez lewe ramię, dal­ma­tyka wkła­dana na stułę i alba.